۱۲ تصور اشتباه از نرخ پرش(Bounce Rate) !

 
بعد از بحث‌هایی که با افراد مختلف در مورد شیوه محاسبه ‌Bounce Rate داشتم به نتیجه رسیدم تصورات اشتباهی درمورد نرخ پرش وجود دارد و لازم است راجع به این موضوع بنویسم.
 
نرخ پرش معیار مهمی در بررسی ترافیک تبلیغات ورودی و حتی تجربه‌کاربری و طراحی انجام شده است. اگر روی موضوع بهبود نرخ تبدیل(CRO) کار کرده باشید، می‌دانید که اولین قدم برای افزایش فروش، بهینه سازی ورودی‌ها، حذف ترافیک کاربران ناکارامد است. 
 
بخشی از این ترافیک ناکارمد همان کاربرانی هستند که Bounce می‌شوند. قبل از تصمیم به حذف منابعی با نرخ پرش بالا باید در مورد  شیوه‌ی محاسبه نرخ پرش به نکات زیر توجه کنید:
 

تعریف Bounce در Google Analytics چیست؟

“ ‌به کاربری Bounce گفته خواهد شد که اولین Pageview آن، آخرین Pageview آن باشد. اما… “

 

‌آیا Bounce برابرست با …

 1. کلیک تقلبی؟ لزوما نه!
 2. ربات؟ لزوما نه!
 3. کسی که کمتر از یک ثانیه در سایت باشه؟ لزوما نه!
 4. کسی که اسکرول نکنه؟ قطعا نه!
 5. کلیک اشتباهی و اتفاقی روی تبلیغ؟ لزوما نه!
 6. کسی که از سایت ما خوشش نیومده؟ باز هم لزوما نه!
 7. کسی که روی لینک‌های دانلود اپلیکیشن داخل صفحه کلیک نکرده؟ لزوما نه!
 8. کسی که ویدیوی داخل لندینگ را ندیده؟ لزوما نه!
 9. کسی که ایمیل و شماره موبایل را داخل فرم ثبت‌نام نزده؟ لزوما نه!
 10. کسی که بازی داخل صفحه فرود را انجام نداده؟ لزوما نه!
 11. کسی که روی لینک دیگه‌ای کلیک نکرده باشه؟ لزوما نه!
 12. کسی که هیچ تعاملی با صفحه نداشته؟ لزوما نه!
 13. آیا در مورد Bounce سرکارتون گذاشتم؟!
  قطعا نه! ادامه مطلب را پس حتما بخونید
 

چند خطای رایج در محاسبه نرخ پرش یا Bounce Rate وجود دارد:

 

۱٫ فرض کنید برای دانلود اپلیکیشن خود تبلیغات کردید و کاربران را به صفحه‌ای شبیه به صفحه اپلیکیشن‌های فیلیمو فرستاده‌اید:

 
هدف از این صفحه کلیک روی لینک‌های دانلود اپلیکیشن است و هشت لینک برای نسخه‌های مختلف اپلیکیشن فیلیمو وجود دارد.
اگر کاربر هدف ما روی هرکدوم از این لینک‌ها(سیب‌اپ، کافه‌بازار، گوگل پلی یا دانلود مستقیم) کلیک کند، بنظر میاد که ما به هدفمون رسیدیم اما:
در واقع همه کاربرانی که در این صفحه اکشن مورد نظر ما را انجام بدهند Bounce می‌شوند، چون از صفحه آنالیتیک ما خارج شده‌اند!
راه حل:
بر روی لینک‌های دانلود یک Event گوگل آنالیتیک بگذارید تا با کلیک این لینک‌ها گوگل متوجه تعامل کاربران شود و این کاربران را جز آمار نرخ پرش نیاورد.
 

۲٫ صفحات فرود(Landing Pages) با کد گوگل آنالیتیکی، متفاوت از سایت اصلی

یکی از اشتباهات رایج در طراحی صفحات فرود جدا کردن حساب Google Analytics آن صفحه از دیگر صفحات سایت است. معمولا این کار را به این دلیل انجام می‌دهند که بتوانند به تیم طراحی یا شرکت تبلیغاتی که این صفحه را طراحی کرده دسترسی جداگانه‌ای به آمار آنالیتیک بدهند.
 
اما نتیجه این کار چیست؟
کاربرانی که وارد صفحات فرود شما شده‌اند ممکن است خیلی مشتاق محصول شما باشند و از همان صفحه وارد دیگر صفحات شوند و پرداخت هم روی سایت شما انجام دهند اما با توجه به تعریف نرخ پرش کاربر از صفحه‌ای که ما کد آنالیتک را گذاشته‌ایم خارج می‌شود و وارد صفحه‌ی دیگری می‌شود که کد آنالیتیکی متفاوت با صفحه قبلی دارد و گوگل این کاربر را بدون توجه به آدرس دامنه، جز کاربران Bounce  شده به حساب می‌آورد.
 
راه حل:
 • راه درست تر برای دسترسی ندادن استفاده از Viewهای آنالیتیک هست که کمک می‌کند به یک کاربر فقط دسترسی بخشی از آمار داده شود.
 • اگر مجبور هستید آنالیتیک جدا بذارید حتما این دو مورد را انجام دهید:
  • روی لینک‌ها Event بگذارید که جز آمار نرخ پرش شمرده نشوند
  • روی لینک‌های داخل صفحه فرود UTM بگذارید تا بتوانید در سایت اصلی رفتار کاربرانی که از این لندینگ به صفحات شما آمده‌اند را بررسی کنید.
  • توجه: هیچ وقت اگر دوتا صفحه از یک کد آنالیتیک مشترک استفاده می‌کنند، روی لینک‌های داخلی UTM نگذارید.
 

۳٫ صفحات فرود با اهدافی چون: گرفتن ایمیل و شماره موبایل، بازی و یا قرعه‌کشی

خیلی از صفحات فرود دنبال جمع کردن ایمیل از کاربران‌اند و یا انجام یه بازی و دادن کدهای تخفیف هستند، این صفحات هم باز به دلیل نداشتن لینک‌های داخلی و تغییر نکردن صفحات، همه کاربران هدف Bounce می‌شوند.
صفحاتی که با هدف گرفتن شماره موبایل و ایمیل ساخته شده‌اند نیز چون صفحه تغییر نمیکنه و با جاوااسکریپت اطلاعات کاربر ذخیره می‌شود درنتیجه باز آمار نرخ پرش بالا میرود.
 
راه حل:
 • گذاشتن Event روی اهداف مهم و اصلی صفحه مانند دکمه ثبت نام در خبرنامه یا دکمه شروع بازی.
 • راه حل دیگر ارسال pageview مجازی برای مراحل ثبت‌نام یا مراحل بازی است. که این شیوه کمک می‌کند تا بتوانید فانلی هم بر اساس این مراحل ایجاد کنید و مقدار ریزش کاربران را در هر مرحله این فانل بررسی کنید.

۴٫ صفحات مقاله و ویدیو

معمولا صفحات مقاله و یا ویدیو که اطلاعات مشخصی را به کاربر می‌دهند نرخ پرش بالایی دارند به این دلیل که کاربران وارد آن صفحه شده و مقاله را می‌خوانند، ویدیو را میبینند و اطلاعاتی که لازم داشته‌اند را بدست می‌آورند و می‌روند و این اصلا بد نیست!
 
راه حل:
 • برای کاربرانی که تا ۵۰٪ ویدیو را دیده‌‌اند یکی Event بفرستید.
 • یا برای کاربرانی که تا ۷۰٪ مقاله را اسکرول کرده‌اند یک Event بفرستید تا نرخ پرش قطعی را بدست بیاورید.

۵٫ عدم جذابیت صفحات!

حال اگر شما روی تعاملات مهم صفحه Event گذاشتید و در پیاده سازی آنالیتیک دقت کردید ولی هنوز نرخ پرش بالایی دارید باید به این موضوع توجه کنید بیشتر از اینکه شما کلیک تقلبی گرفته باشید صفحات فرود بدی دارید! 
 
اگر حرفم را باور نمی‌کنید یک اکانت رایگان Hotjar بگیرید و با ۱۰۰ ویدیوی رایگانی که بهتون میده رفتار کاربران را بررسی کنید. نکته‌ی مهمی متوجه می‌شوید که کاربران وارد صفحه شما می‌شوند و  اطلاعات داخل صفحه را می‌خوانند اما هیچ جذابیتی برای برقراری ارتباط پیدا نمی‌کنند…
 
راه حل مشخص است، مسیر را از نظر طراحی، موضوع، نوشتار یا مکان‌های تبلیغاتی احتمالا اشتباه رفته‌اید!

 

“ توجه به آمار و تحلیل و بهبود مداوم بر اساس گزارش‌های واقعی به رشد تجارت شما بسیار کمک می‌کند، اما باید توجه کنیم که قبل از استناد به این آمار‌ها از جزییات محاسبه و خطاهای موجود آگاه باشیم. “


 
اگر سوالی درباره این موضوع دارید اینجا یا در تویتر @parhumm مطرح کنید و اگر نیاز به مشاوره  بیشتر برای بهبود نرخ تبدیل-Conversion Rate Optimization- دارید به آدرس parhum.kh در gmail ایمیل بزنید.

پرهام سال‌هاست در مورد تجربه‌ی کاربری تحقیق می‌کند و همیشه به دنبال راهی عملی برای استفاده از تجربه‌کاربری در طراحی محصولات بوده. او در حال حاضر مدیر ارشد محصول در شرکت صبا‌ایده(آپارات، فیلیمو، صباویژن) است.

5 thoughts on “۱۲ تصور اشتباه از نرخ پرش(Bounce Rate) !”

 1. خیلی عالی بود
  تقریبا ما هم این نتایج بدست اورده بودیم و داشتیم رو ایونت ها کار می کردیم
  کاش زودتر می نوشتید تا زودتر به این سمت می رفتیم. :))

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.