Google Tag Manager

ابزارهای بررسی رفتار کاربر: معرفی Google Tag Manager

قصد دارم ابزار‌ها و تکنیک‌هایی که روزانه با آن‌ها مشغول بررسی رفتار کاربران هستم را معرفی کنم تا بتوانیم با این تبادل اطلاعات و به کمک نظرات شما کارایی محصولاتمان را افزایش بدیم.

در این نوشته در مورد سرویس تقریبا جدید گوگل خواهم گفت که به طور مستقیم اطلاعاتی از کاربران به شما نخواهد داد اما خشت اولیست که کمک می‌کند با دیگر ابزار‌های آمار و آزمون راحت‌تر کار کنیم.

GTM یا همان Google Tag Manger یک Tag management system است که کمک می‌کند به راحتی و بدون نیاز به دسترسی به کد برنامه، بتوانیم کد‌هایی را به سایت و حتی اپلیکیشن موبایل(iOS و Android) اضافه کنیم. این کد‌ها قطعا کد‌های اصلی برنامه نیستن و کد‌های جانبی هستند که معمولا برای ثبت آمار و رفتار کاربران از آن‌ها استفاده میکنیم. کد‌های سرویس‌هایی همچون Google Analytics، Optimizely, MouseFlow, CrazyEgg و …

به طور خلاصه مدیریت برچسب گوگل چگونه کار می‌کند؟

اسکریپت Tag Manager را بر روی سایتتان قرار می‌دهید و از طریق بخش مدیریتی که در اختیار شما می‌گذارد می‌توانید تمامی سرویس‌های آماری خود را اضافه کنید و مشخص کنید در کدام صفحات یا در چه شرایطی(به عنوان مثال با کلیک بر روی یک لینک) کد‌های تعریف شده فراخوانی شود.
در نگاه اول تمامی این کارها را خودمان نیز می‌توانیم انجام دهیم، اما GTM باعث شد ۲۰ – ۳۰ خط کدی که هرسری برای بررسی یک رفتار کاربر در آپارات باید می‌نوشتم تبدیل شد به چند تنظیم ساده در Google Tag Manager و در نتیجه سرعت کارهای تحقیقاتی ما افزایش چشم‌گیری پیدا کرد.

Before and After Google Tag Manager

چرا از Google Tag Manger استفاده کنیم؟

 • نیاز به برنامه نویسی نداریم: شما بدون دانستن حتی پایه‌ی جاوا اسکریپت به راحتی تعیین می‌کنید که کدام قطعه کد یا کدام تابع در کدام صفحه و در چه شرایطی فراخوانی شود.
 • نیاز به دسترسی به کد نداریم:
  در پروژه‌های شخصی و کوچک این مورد محسوس نیست، اما وقتی شما در مجموعه بزرگی که روزانه به میلیون‌ها کاربر سرویس می‌دهد مشغول باشید، دیگه به سرعت و راحتی نمی‌توانید کد‌های دلخواهتان را تغییر بدهید. زیرا درستی تمامی کد‌ها باید به دقت بررسی و تایید شود و در نتیجه به دلیل حجم بالای کار‌ها، نمی‌توانید به سرعت ایده‌های جدید خودتون را بررسی کنید. با استفاده از GTM بررسی و انتشار کد‌ها بسیار راحت است.
 • کد‌ها را قبل از اجرا می‌توان امتحان کرد:
  خیلی وقت‌ها رویدادی را روی Google Analytics یا هر سرویس مشابهی برای بررسی رفتار کاربران اعمال می‌کنیم اما برای بررسی درستی کدمان باید صبر کنیم تا آمار Analytics بروزرسانی شود یا خودمون یک سیستم تست برای این کار بنویسیم. اما GTM با قابلیت Preview این امکان را می‌دهد که قبل از اجرای کد برای عموم نتیجه تغییرات و اطلاعات ارسالی را بررسی کنیم.
 • جلوی خطاهای جاوااسکریپتی شما را می‌گیرد:
  شما می‌توانید کد‌های جاوااسکریپت و HTML را هم از طریق Google Tag Manager اضافه کنید و اگر کد جاوااسکریپت شما خطایی داشته باشد جلوی انتشار کد شما را میگیرد!
 • سرعت و انعطاف‌پذیری:
  اگر شما بر روی تجربه کاربری محصولی کار می‌کنید قطعا میدونید که هر روز باید از زوایای متفاوتی محصول خودتون را بررسی کنید، بعد از مدتی کار با GTM تمامی صفحات  و تعاملات موجود در محصول(مانند: دنبال کردن، ارسال نظر، نمایش ویدیو، بارگذاری و …) به صورت متغیر‌هایی در این سرویس ذخیره می‌کنید و روز به روز سرعت تست گرفتن و تغییر دادن کد‌ها سریع‌تر می‌شود و دیگر نیازی به انجام کارهای تکراری ندارید.

ویدیو زیر به طور کلی استفاده از این سیستم را به شما نشان می‌دهد:

GTM چه امکاناتی در اختیارمان می‌گذارد؟

 • Permissions: اگر سرویسی تا این حد در پروژه ما نفوذ داشته باشد پس مهم‌ترین مسئله امنیت است، که خوشبختانه این سرویس دسترسی‌های خوبی برای مدیران ایجاد می‌کند تا تغیرات کسانی که دسترسی به Google Tag Manager پروژه شما دارند را کنترل کنید.
 • WorkFlow: این ویژگی که حدودا یکی دو ماه است به تگ منیجر اضافه شده است، کمک می‌کند که محیط کارهای جدایی داشته باشید تا اگر چند کاربر بر روی یک پروژه کار می‌کنند، تداخلی بین کارهای آن‌ها ایجاد نشود.
 • Version Controll: مدیریت برچسب گوگل، سیستم ورژن کنترل خود را دارد که برای هر تغییر در کد می‌توانید نام و توضیحی را وارد کنید و در صورت مشکل تغییرات روی هر نسخه را به طور مجزا بررسی کنید اگر لازم بود به نسخه‌ی قبلی بازگردید.
 • Data layer: مجموعه‌ای از اطلاعات مهم صفحه است که از آن داده‌ها در اسکریپت‌های مختلفی که در GTM داریم استفاده کنیم و همینطور می‌توانیم از سمت سایت / اپلیکیشن اطلاعاتی را به Data Layer اضافه کنیم.

Google Tag Manager API Services

سه بخش اصلی Google Tag Manager

دو ویژگی اول یعنی Variables و Triggers به ما کمک می‌کند که سرعت کارمون را با جلوگیری از تکرار‌های بیهوده افزایش دهیم و ویژگی سوم Tags قطعه کدهایى هستند که به صفحه ما اضافه می‌شود به عنوان مثال کد Google Analytics.

Variables

در این بخش می‌توانید متغیرهایی تعریف کنید که در برچسب‌ها و Triggerهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع متغیرها:

 1. Constant: متغیر‌های ثابت شامل یک مقدار تغییر ناپذیر هستند، مانند: ID گوگل آنالیتیک.
 2. JavaScript: این نوع متغیر خیلی جذاب است چون می‌توانید اسم یک متغیر جاوااسکریپتی که در کد برنامه تعریف شده است را وارد کنید تا در هر بخشی مقدار دلخواه شما را برگرداند!
 3. متغیر‌های پیش‌فرض: GTM بیش از ۳۰ متغیر دارد که در چهار دسته بندی Pages, Utilities, Errors, Clicks, Forms و History آن‌ها را دسته‌بندی کرده است.

Triggers

فعال کننده ها در هر لحظه بر اساس متغیرهایى که برایشان تعریف کردیم یک مقدار True یا False برمی‌گردانند که نشان می‌دهد Tagها چه زمانى باید اجرا شوند. فعال‌کننده‌ها انوع زیادی دارند همچون: مشاهده صفحه، کلیک، ارسال فرم و …

Tags

برچسب‌ها می‌توانند سرویس‌های پیشفرض در GTM مانند Google Analytics باشند یا هر اسکریپت و HTML کدی که برای آن تعریف کنیم تا در صفحات اجرا شود. معمولا از Tags برای ارسال داده‌هایی از سمت سایت شما به  سیستم‌های آماری استفاده می‌شود و برچسب‌ها بر اساس Triggerهایی که برای آن تعریف میکنید در صفحه اجرا می‌شوند. به عنوان مثال شما برای بررسی صفحه ویدیو یک تریگر باید بسازید که صفحه ویدیو را تشخیص بدهد و سپس این فعال‌کننده را به برچسب مورد نظر نسبت دهید.

ویدیو اول را اگر دیده باشید رابط کاربری قبلی GTM بود که یکی دو ماه پیش تغییر کرد و باعث بهبود کاربری آن شده است. ویدیو زیر در مورد تغییرات جدید و امکانات جدیدی مانند Workflows است:

در این مطلب به طور خلاصه در مورد کلیت Tag Manager صحبت کردیم، اگر علاقه‌مند شده باشید، ویدیو‌های داخل این مطلب این سرویس را به طور کامل به شما نشان خواهد داد، کمی با این سرویس کار کنید تا در مطالب بعدی تمامی سرویس‌های مورد بحث را با استفاده از GTM به سایت اضافه خواهیم کرد.

پرهام سال‌هاست در مورد تجربه‌ی کاربری تحقیق می‌کند و همیشه به دنبال راهی عملی برای استفاده از تجربه‌کاربری در طراحی محصولات بوده. او در حال حاضر مدیر ارشد محصول در شرکت صبا‌ایده(آپارات، فیلیمو، صباویژن) است.

3 thoughts on “ابزارهای بررسی رفتار کاربر: معرفی Google Tag Manager”

 1. گوگل این ابزار رو معرفی کرده و در اول کار به نظر میومد خیلی به درد بخور نیست ولی واقعا وقتی پروژه بزرگ میشه خیلی به چشم میاد و توی اجرا خیلی کمک میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.