UX Writing چیست و چه تاثیری بر محتوا دارد؟

در وب سایت‌ها مهمترین عامل ارتباط با کاربر زبان است و به عنوان یک هدایت کننده، کمک می‌کند که کاربر را به جایی که می‌خواهد ببرد و بر چیزی که او می‌خواهد تمرکز کند. همانطور که در مباحث Tone of voice صحبت کردیم. چطور گفتن کلمات بسیار مهم است و تمام فرآیندهای موجود در یک کسب و کار را در بر می‌گیرد. در دنیای دیجیتال هر نوشتاری از یک ساختار اصلی تشکیل شده است و با موارد Tone of Voice قوام پیدا می‌کند.

شاید تا به حال از این منظر به شکل گیری جملات در سیستم نگاه نکرده باشید اما ماجرای شکل گیری جملات و کلمات بدین شکل است که، پایه و اساس UX  به عنوان اسکلت اولیه در نوشتار گذاشته  و سپس به آن Brand Voice اضافه می شود. در اصل   UX با پایه و اساس می‌تواند زنده و پایدار بماند و با Voice پیشرفت و ارتقا پیدا می‌کند.

ux writing 2

UX Writing چیست؟

UX Writing دقیقا یک فعالیت نوشتن محتوا است. اما محتواهایی که دقیقا در User-facing Touchpoints اتفاق می‌افتد. این کپی نباید تنها شامل Voice یک برند باشد. بلکه باید برای کاربر مفید و کاربردی باشد.

نویسنده UX چیست؟

نقش یک نویسنده UX این است که عناصر کلامی و گفتاری یک رابط کاربری را مدیریت و کنترل کند. او در کنار طراحان UX، طراحان و طراحان بصری، برای نیازهای کسب و کار و نیازهای کاربر یک ساختار روایی موثر که از زبان روشن و صمیمی استفاده می‌کند، می‌سازد و مانند یک پوشش محصول خروجی را می‌پوشاند.

اصول UX Writing

Clear(واضح)

صریح بودن در UX Writing

 • حذف کلمات تکنیکال و جایگذاری یک فعل مفهوم به جای یک کلمه تخصصی ارتباط بهتری را برقرار می‌کند. برای مثال، برای محتوای معرفی یک اپلیکیشن بهتر است به جای برشمردن ویژگی‌های تخصصی، از کارهایی که کاربران می‌توانند با آن انجام بدهند، صحبت کنبد.
 • صریح بودن یک موضوع حیاتی است، زیرا نحوه هدایت و راهنمایی کاربران به درستی انجام می‌گیرد. پس کلمات زیبا در اولویت نیستند بلکه آن‌هایی که واضح تر هستند عملکرد بهتری دارند.

Concise(مختصر)

ux writing 5

 • مختصر نه تنها به معنای کوتاه است، بلکه به معنای نزدیک شدن به کارآمدترین مفهوم است.
 • به پیام‌هایمان نگاه کنیم و مطمئن شویم که هر کلمه‌ای روی صفحه نمایش یک کارکرد بسیار واضح دارد. در کادر زیر نوشتن عنوان، کار را خراب می‌کند.

ux writing 4

 • در کادر پایین هدر را حذف کردیم. اما نکته بعدی، توجه به سازوکار چشم کاربرهاست. به این صورت که کاربرها هرچیزی را به صورت F اسکن می‌کنند.  این نکته به ما می‌آموزد که کلمات مهم را در راستای این الگو بچینیم. زیرا که ذهن نه تنها آن ها را بهتر پیدا می‌کند بلکه بقیه متن را پیش بینی نیز می‌کند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، کلمات مهم در آخر هستند. پس می‌شود گفت، این ساختار یک ساختار ضعیف است.

ux writing 6

بی رحمانه، متن خود را ویراستاری کنید و کلمات مهم را نگه دارید و در ابتدای متن بچینید این قانون مهم UX writing است و همیشه وجود دارد.

Useful(مفید)

 • بهترین مفهوم برای مفید و عملکردی بودن یک محتوا در CTAها(دکمه های فراخوان)نمود پیدا می کند و نقش مهمی در هدایت دارد برای مثال، در کادر زیر دکمه ok  مناسب نیست.

ux writing 7

 • بیایید به تصویر زیر نگاه کنیم، انتخاب “دوباره سعی کنید” به جای” OK” یک گزینه بهتر است. برای مثال، اگر کسی که رمزش را فراموش کرده‌است و فقط با یک گزینه مواجه بشود، “دوباره امتحان کنید”  این امکان وجود دارد که نا‌امید شود. این نکته به ما می‌آموزد که همه کاربرها و حالت ها را در نظر بگیریم.

ux writing 8

ux writing 9

نکاتی در باب UX Writing

 • ممکن است این سه اصل (Clear، Concise، Useful) یک هارمونی را تولید نکند. وقتی متن را روشن و واضح می‌کنید طولانی می‌شود، وقتی آن را کوتاه و مختصر می کنید، این امکان وجود دارد از وضوحش بکاهد و وقتی آن را کاربردی می‌کنید آن را طولانی و غیر قابل فهمش کرده‌اید. بدین‌ترتیب، ایجاد این تعادل به شما برمی‌گردد.

ux writing 10

ux writing 11

 • این Voice برند شما هست که روی محتوای اصولی که یاد گرفتید تاثیر می گذارد برای مثال برندی دوست ندارد از کلمات منفی استفاده کند پس آن را حذف و از یک اصطلاح مثبت استفاده می کند.

ux writing 12

ux writing 13

ux writing 14

اصول UX Writing در ترکیب با Tone

 • نشان دادن همدلی با درک وضعیت کاربر اگر آنها مشکل دارند، می خواهند جدی گرفته شوند.

 

We hit problom……ok

Oops!…………….not ok

 • کاربران را در مسیر درست تشویق کنید، به آن‌ها نگویید که چرا اشتباه کرده‌اند.

Use numbers and letters only…ok

You can’t use special characters…not ok

 • اطلاعاتی در مورد چگونگی حل مسئله ارائه دهید.

Use numbers and letters only…ok

Incorrect name format…….not ok

 • کاربر را سرزنش نکنید آن‌ها هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اند، ما فقط  به آن‌ها  درست نشان نداده‌ایم که چگونه کار را درست انجام دهند.

We didn’t recognize the email address or password…ok

Your login details are incorrect……………………..not ok

 • فعالانه بنویسید، از طریق نوشتن فعالانه، کاربر را تشویق کنید تا کارها را انجام دهد. نوشتن فعال به این معنی است که کاربر را به سمت مرحله بعد هدایت کنید.

You haven’t added any users yet. Click Add Users to get started……ok

No users added……not ok

 

You can switch off the shared link at any time…………………ok

The sharing link can be disabled by switching it off…..not ok

 

 • ملموس و مستقیم بنویسید، از زبان ساده استفاده کنید. در صورت امکان لغات غیر ضروری را حذف کنید، زیرا آن‌ها فرایند خواندن را کاهش می‌دهند.

Upload new version…ok

Would you like to upload your new version?…. Not ok

 • از اعداد استفاده کنید به جای نوشتار

 ۲users added…. Ok 

Two users added….not ok

 • هیچ گاه جمله‌تان را طوری ننویسید که به جهت یا سمت خاصی اشاره کرده باشید و کاربر نیاز داشته باشد که صفحه رو ببیند.

Drag on to the layout area…ok

Drag on to the panel below…not ok

 • پیغام خطا: عذرخواهی نکنید، قبول مسئولیت و در صورت امکان اطلاعات را برای مراحل بعدی فراهم کنید. در صورت لزوم جزئیات خطا را ارائه دهید.

We hit a problem getting your search results. Try searching again…ok

There was an error loading search results….not ok

 • پیام‌های به روز رسانی: از کاربر نخواهید که صبور باشد فقط به آن‌ها بگویید چه اتفاقی می‌افتد، و اگر فوری نیست، نشان دهید، چقدر طول می‌کشد؟

Update installing… this may take a few minutes…ok

Please be patient, installing now…not ok

 • لینک برای HELP: اگر لینکی می‌گذارید کامل توضیح دهید که برای چه چیزی به کاربر کمک می‌شود.

See Setting up high availability systems for more details…ok

Click here for more…not ok

 • به یاد داشته باشید که طنز به خوبی ارتباط برقرار نمی‌کند، ادبیات خود را  دوستانه و حرفه‌ای نگه دارید.
 • نقطه‌گذاری را حذف کنید مگر اینکه در جملات کامل لازم باشد.
 • اگر کادری خالی هست شیوه پر کردن آن را توضیح دهید.

ux writing 15

 • گفتگوها معمولا از عنوان، متن بدنه و دکمه‌های فراخوان تشکیل می‌شود. اقدامات دکمه را روشن کنید اطلاعات را دوباره در دکمه‌ها تکرار نکنید. برچسب دکمه به وضوح باید بگوید، چه کاری انجام خواهد شد.

 

منابع:

uxplanet.org/ux-writing-how-to-do-it-like-google-with-this-powerful-checklist

من فارغ التحصیل رشته معماریم اما فعالیت در خبرگزاری‌های هنری و علاقه ام به عکاسی من رو به سمت تولید محتوا در دنیای دیجیتال سوق داد. کم کم با گرایش به سمت تولید محتوای تخصصی در زمینه بهینه‌سازی صفحات وب و تبلیغات آنلاین با مفاهیم طراحی تجربه کاربری آشنا شدم و به دلیل اشتراکات زیاد آن با مفاهیم معماری ، تصمیم گرفتم در این زمینه مطالعه بیشتری کنم. امروز در تیم طراحی آپارت مشغول هستم و روی بسترها و مباحث طراحی تجربه کاربری با تحقیق و پژوهش به فرآیندهای طراحی کمک می‌کنم و دوست دارم در این مسیر یادگیری، تجربیات خودم رو با شما شریک شوم.

8 thoughts on “UX Writing چیست و چه تاثیری بر محتوا دارد؟”

 1. مقاله خیلی خوبی بود
  خوبم ترجمه شده بود
  ممنون ازتون بازم از این مقاله ها بزارین عالین
  موفق باشید

 2. گفتم مطاب شما عالی هستند کاش روزی برسه که سطح دانشم و تجریه ام و همینطور نویسندگی ام به حدی برسه که چنین مقالاتی بنویسم

 3. سلام.. ممنون از زحمت های شما..
  چندتا نکته رو دوست داشتم بهتون برسونم
  اول اینکه اگر عکس ها رو هم ترجمه کنین بازدهی بیشتری میشه
  دوم اینکه منبع رو هم ذکر کنین برای امثال من خیلی میتونه مفید باشه
  و سوم اینکه توی اکثر مطالبی که خوندم نظرات دوستان گاها بی جواب میمونه
  ممنونم بازم

 4. عالی
  خیلی عالی‌تر می‌شه اگه پیشنهاد فارسی هم برای مثال‌ها اضافه بشه.
  یکی از چالش‌هامون همیشه انتخاب کلمهٔ فارسی شفاف و خلاصه و کاربردی برای ارتباط با کاربره.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.